KONST / Litografier / Färglitografi 17223260
nr 1722 3260
Albin Amelin
(1902-1975), Sverige
Signerad, numrerad 142/310, daterad hamnarbete. Färglitografi, bildmått: 60x70 cm, yttermått inklusive ram: 78x90 cm
Albin Amelin, född 1902 i Chicago, Illinois, död 1975, svensk målare.
Utrop:
600 kr
Såld:
500 kr
måndag 8 september 2025
kl 20:06:43
300 kr
450 kr
Albin Amelin
Läs mer om Albin Amelin